piątek, 27 grudnia 2013

Prawie 200 uczestników wiosenno-grudniowej masy w Krakowie

Zdawać by się mogło, że od uczestnictwa w grudniowej masie, może zniechęcać mróz lub śnieg, ale w tym roku było inaczej. Wiosenna pogoda przyciągnęła prawie 200 osób na rowerach, które mogły obawiać się tylko gęstego krakowskiego powietrza. Nastroje panowały pogodne, każdy uczestnik z pewnością cieszył się z możliwości spalenia nadmiaru świątecznych kalorii w tak znakomitym rowerowym towarzystwie ;-)

Zapraszam do obejrzenia małej galerii ze startu masy, gdzie prezentowali się dumnie Ci, którzy strojem i ozdobami pojazdów zaakcentowali okres świąteczno-noworoczny.

sobota, 21 grudnia 2013

Ponura opowieść wigilijna o konkwistadorach komunikacyjnych

Gdzieś na przedmieściach na dalekiej północy. Sobota przedświąteczna. Szał zakupów. Stoję z boku, obserwuję, przerażam się i gnębię. Ponuro, parkingowo... Wygląda na to, że jestem tu jedynym kretynem, który nie przyjechał pod sklep 150 m samochodem. Na chodniku się nie mieszczę, włóczę się jak idiota po parkingu, chwytam przez szyby nerwowe spojrzenia... 

czwartek, 19 grudnia 2013

Krakowska opowieść poranna o smogu

Co tu dużo opowiadać, smog jaki jest każdy widzi... o ile nie zaslania mu mgła.

A na Błoniach pewna pani aż się zatrzymała, aby utrwalić smogowo-mgłowy zawrót głowy. Z kilkunastu metrów miałem problem, żeby ja dojrzeć.


czwartek, 12 grudnia 2013

Fotozagadka #13: Zaszyfrowana rowerowa ulica


Moją uwagę przyciągnął kiedyś ten kremowy, rdzewiejący rower. Kombinowałem jakby zrobić mu jakieś ciekawe zdjęcie. Z sesji nic nadzwyczajnego nie wyszło, ale okazało się, że jedno ze zdjęć będzie idealne na fotozagadkę. Z ulicą przy której zostało wykonane, wiąże się nie jedna rowerowa historia, ale z jej opowiedzeniem zaczekamy do niedzieli. Do tego czasu, czekamy na Wasze strzały, gdzie wykonano tę fotografię?


niedziela, 8 grudnia 2013

Najlepsze zdjęcia miesiąca: Wymarzony rowerowy listopad

Zdecydowaliśmy się serwować comiesięczne, rowerowe podsumowania zdjęciowe, ponieważ nie bardzo mamy czas na częstsze wrzucanie takich wpisów cajkelszykowych. Oprócz zdjęć, które stanowią dość ciekawy przekrój minionego miesiąca, wspominamy też najważniejsze wydarzenia. 

Można powiedzieć, że pogodowo listopad tego roku rozpieszczał rowerzystów. Był suchy, dość ciepły, prawie bezwietrzny. Zresztą popatrzcie sami.


czwartek, 5 grudnia 2013

Fotozagadka #12: Tu już nie musisz przypinać się do słupa ani płotu!


W listopadzie w wielu miejscach w Krakowie stanęły nowe, miejskie stojaki rowerowe, dzięki czemu nie trzeba już kombinować i szukać słupów, barierek czy innych spontanicznych punktów zaczepienia. W porównaniu do poprzednich lat, ponad 200 nowych stojaków w Krakowie stanowi ogromny skok jakościowy. A podobno w przyszłym roku ma być jeszcze lepiej. Поживём – увидим!

Dziś zamiast pytania o jedno miejsce, pytamy o cztery, w których pojawiły się nowe parkingi rowerowe. Dodatkowo dołączamy dwa bonusowe pytania. Pierwsze (łatwe) dotyczy lokalizacji charakterystycznego słupa, zawsze oblepionego rowerami, drugie bonusowe pytanie znajdziecie na końcu wpisu.

0. Pytanie zerowe na rozgrzewkę - słup rowerowy.

Rowery przy słupie

środa, 4 grudnia 2013

Rozsądek nie podpowiada mi, żeby odstawić rower na zimę

Mroźny, słoneczny poranek. Środek lutego. Sobota wolna od pracy. Na termometrze -13 stopni. Wreszcie jest okazja, żeby wybrać się na dawno planowane zakupy meblowe, ciągle odkładane w natłoku obowiązków. Przecież najwyższy czas urządzić już miejsce w domu, dla nowego lokatora, który urodzi się za kilka miesięcy... Czas zatem sięgnąć do piwnicy po najlepszy na te warunki środek transportu, ten z którego korzystam najczęściej dojeżdżając do pracy...

zima na rowerze, czy rowerem można jeździć w ciąży zimą?

niedziela, 1 grudnia 2013

Krakowska Budżetowa Masa Krytyczna

Kolejna bardzo liczna masa krytyczna za nami. Organizatorzy wyliczyli prawie 250 uczestników listopadowej masy. To wzrost o 25% względem zeszłorocznych andrzejek. Znowu przegapiłem początek i ominął mnie genialny budżetowy happening pod magistratem. Masa była świetna jak zawsze, wiele miłych spotkań i ważny temat protestu. Oprócz budżetu na infrastrukturę rowerową, masa chciała też zwrócić uwagę na planowane zmiany w ustawie o zgromadzeniach publicznych. Dobrej, ciepłej atmosfery nie popsuła nawet wpadka policyjnej obstawy podczas przejazdu Opolską i 29 listopada, którą ilustrujemy nagraniem. Zapraszam do przeczytania całej relacji i przejrzenia zdjęć i video.