czwartek, 31 maja 2012

Chłopiec z gitarą otoczony dziewczętami

Dawno już nie było typowego wpisu cajkleszykowego ze zdjęciami rowerzystów złapanych w biegu na ulicy. No to hop i jest kilka obrazków z ostatnich tygodni!


A skoro jesteśmy już przy nurcie cycle chic, przypominam, że dziś w Gazeta Cafe o 18:00 odbędzie się debata otwarta Rowerem do pracy i szkoły, gdzie między innymi będzie omawiany temat połączenia eleganckiego stroju i jazdy rowerem.

poniedziałek, 28 maja 2012

Masa w Nowej Hucie [video]

Video z majowej masy wyszło mi trochę długie, ale za to zobaczycie peleton w całej okazałości, ucieczkę rikszy przed policją, przejazd przed tunel a do tego każdy na pewno znajdzie swoje lico w masowym tłumie.
Posłuchacie też w tle muzyki z rikszy i przyczepki, dzwonków, policyjnych syren (grrr..) i muzyki zespołu LA OLLA EXPRESS.

We wcześniejszym wpisie jest też relacja foto: Masa rowerów i zieleni w Nowej Huciesobota, 26 maja 2012

ULICAJÓZEFA rowerowo

Rowerzyści i rowery na ULICYJÓZEFA.

Rower synonimem dobrego życia

Idea powolnego delektowania i rozsmakowywania życiem pojawiła się w Polsce już jakiś czas temu, głownie w kontekście jedzenia i podróży. Blogerzy też nie od dziś interesują się powolnym życiem we własnym tempie.

Na świecie o rowerach w tym sensie zaczął mówić jakiś czas temu Mikael Colville-Andresen, twórca ruchu Cycle Chic i Slow Bicycle Movement.
W Polsce wygląda na to, że już nie tylko ja piszę o rowerach w połączeniu ze 'slow life'. Dziś w kiosku trafiłem na półce z prasą kobiecą okładkę, która zachęcała zdjęciem stylowej rowerzystki do przeczytania głownego tekstu numeru 'Chcesz mieć 4 kółka? Kup 2 rowery!'. Nie jestem ekspertem od kolorowej prasy, nie wiem czy magazyn 'slow life & garden' jest popularny, ale mam wrażenie, że temat powolnego rowerowania zaczyna być coraz bardziej dostrzegany przez mainstreamowe i lifestylowe media. Niedawno widziałem też, że rower w jako środek transportu był głównym tematem programu Pytanie na Śniadanie. Wspomniany odcinek możecie obejrzeć na stronie TVP.

Wszystko to bardzo cieszy i powinno też przełożyć się wkrótce na zmiany w polityce transportowej. Już niedługo politykierzy: burmistrze, prezydenci, radni i bezradni wszelkiej maści będą musieli przesuwać fundusze na infrastrukturę rowerową, jak im żony i kochanki zaczną zrzędzić i suszyć głowę, że swoją przestylizowaną różową holenderką nie mogą przewieźć wygodnie żonkili w koszyku rowerowym ze sklepu eko do domu. Podobnie wszystkie panie burmistrzynie, ministry, posłanki i radne zaczną głosować za zwiększeniem środków na komunikację rowerową pod wpływem narzekań na korzonki swoich mężów i kochanków, którzy wytrzęśli się na drodze rowerowej z kostki brukowej podczas powrotu z pracy.

Wracając do samego artykułu, który dziś przekartkowałem. Zrobiłem kilka fotek, ponieważ nie zdecydowałem się na kupno za 12,50 grubego pisma wypełnionego głownie reklamami (Wiedza i Życie oraz RowerTour są tańsze i mają mniej reklam). Spodziewałem się płytkiego tekstu o rowerach, a w środku miłe zaskoczenie. Poruszone zostały tematy od trendów w modzie rowerowej, poprzez poradnik kupna i zabezpieczenia przed kradzieżą, po zmiany w prawie o ruchu drogowym. I trzeba przyznać, że wszystko dość rzetelnie. Oczywiście w treści nie zabrakło reklamy na co drugiej stronie, ale reklamy rowerowej ;)


Na koniec podrzucam na weekend bardzo ciekawy wykład Mikaella Colvilla-Andersona z konferencji TEDx pod tytułem 'Good Life' o dobrym życiu rowerowym. Jeśli jeszcze nie znacie tego talku, koniecznie obejrzyjcie.Wszystkim i sobie życzę dobrego rowerowego życia!

piątek, 25 maja 2012

Masa rowerów i zieleni w Nowej Hucie

Jubileuszowa masa w tym roku pojechała do Nowej Huty. Jechali z nami młodsi i starsi, kobiety i mężczyźni, chłopaki i dziewczyny, w sumie ponad 360 rowerzystów różnej maści i narodowości. Były rowery poziomie, cargo, sportowe i stylowe. Pewnie wszystkich nie sfociłem, ale starałem się ;)
Miło było fotografować Wasze uśmiechnięte twarze na trasie. Wrzucam tylko kilka zdjęć podsumowujących, więcej znajdziecie na profilu fesbukowym Kraków Miastem Rowerów. Zdjęcia są publiczne, więc przeglądać możecie, nawet jeśli wciąż żyjecie bez fejsa.
Niedługo też zmontuję jakieś video z przejazdu. Czuwajcie!


Fotograf w kaszkiecie pozdrawia ekipę w kaszkietach!
Dziś pierwszy raz czuwała nad nami ekipa rowerowych ratowników medycznych z R-Kwadrat. Mam nadzieję, że już na stałe zagoszczą na naszych masowych przejazdach. Dzięki!


Na blogu pojawiała się już damka rasta i składak rasta, teraz do kolekcji dołączył składak ska.Prawdopodobnie zainteresuje cię też: Masa w Nowej Hucie [video]

Cycle Chic Republic: Mamas and Papas

Wolny Rower dołącza do Cycle Chic Republic! W każdy ostatni piątek miesiąca będziemy prezentować zdjęcia z całego świata na wybrany temat. W tym miesiącu tematem przewodnim jest rodzicielstwo: Mamas&Papas.
Przypominam, że w każdy ostatni piątek miesiąca odbywają się też masy krytyczne. Dziś ruszamy jak zwykle o 18:00 spod Adasia na Rynku. Zdjęcia z całego świata będą zatem  przypominać o naszych comiesięcznych przejazdach.

The last friday of the month follows with the world wide Cycle Chic Republic monthly post. We choose a topic and post the finest selection of fotos from all over the world.


The topic of this month is "Mamas and Papas"


Copenhagen, Denmark
Four on the Floor
Double Up
Child Transport

Caracas, Venezuela
PC100056

Kraków, Poland
Vienna, Austria
Kids cycling!
the youngest

Toronto, Canada
5063 from the 416 to 516
IMG_3540 Clendenan Clan
Precious Cargo.

Lisbon, Portugal
P1060998
DSC_4455DSC_2527

Budapest, Hungary
rocketszilveszter

Gdansk, Poland
IMG_9645
IMG_9625IMG_5060

Strasbourg, France
DSC_9690
DSC_7696DSC_9590

Amsterdam, The Netherlands
Father and son by Else"3 kids and a mum by Else